Uwagi o maszynach i narzędziach do obróbki stali

Obróbka stali nierdzewnych długo pozostawała jednym z najtrudniejszych zadań z dziedziny obróbki metali. Z czasem jednak – wraz z rozwojem technologii – stal stała się materiałem łatwiejszym w obróbce, a to dzięki powstaniu takich gatunków stali, które umożliwiły stosunkowo łatwą ich obróbkę. Jednym z wykorzystywanych sposobów jest obróbka stali wiórowa – stosowana przy stosowaniu nie tylko odpowiednich procesów technologicznych, ale także konkretnych narzędzi.

Te dwa czynniki mają na jakość obróbki stali takie samo znaczenie, jak jej gatunek. Dobrze wykonana obróbka stali jest zależna od jakości wykorzystywanych maszyn. Jest to jasne dla każdego fachowca.

Dlatego też firma, która się w tym specjalizuje powinna mieć najnowocześniejszy sprzęt. Sprawdzają się tylko maszyny o szczególnie dużej mocy, które będzie dodatkowo cechować duża sztywność. Powinny być wyposażone w solidne i wytrzymałe uchwyty, zarówno na narzędzia, jak i na materiały, które będziemy obrabiać.

Dobrze wykonana obróbka stali jest zależna od jakości wykorzystywanych narzędzi. Dlatego też narzędzia należy regularnie wymieniać, chodzi tu szczególnie o płytki wieloostrzowe, by były jak najbardziej ostre. Jeśli to niemożliwe, można je przeszlifować, by uzyskać większą ich ostrość, a tym samym by krawędzie cięcia były jak najostrzejsze.

Warto też stosować możliwie najkrótsze przedłużenia dla narzędzi, by obróbka stali nie była zakłócana przez zwielokrotnione wibracje.

bricks-bits.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.