Przemysł lekki i przemysł ciężki

Istniejący współcześnie na świecie i wciąż rozwijający się przemysł dzielimy na przemysł lekki i ciężki. Oba rodzaje charakteryzuje nieco inny proces produkcyjny, sposób pobierania dóbr niezbędnych do realizacji jego zadań oraz ich cele. O ile przemysł lekki to po prostu produkcja wszystkiego, co nam na co dzień niezbędne do życia, o tyle przemysł ciężki to przede wszystkim masowa produkcja rzeczy koniecznych do realizacji funkcji przemysłu lekkiego. Charakterystyka przemysłu lekkiego Dział gospodarki, który nazywamy przemysłem lekkim to masowa produkcja artykułów codziennego użytku.

Jak łatwo się przekonać, na przestrzeni ostatniego wieku obserwujemy jego ciągły wzrost. Przemysł lekki to przede wszystkim produkcja odzieży, a więc wszystkiego rodzaju tkanin i skór na potrzeby wyrobu odzieży, a także obuwia. Przemysł lekki to także wszystkie gałęzie przemysłu związane z produkcją żywności, a więc przemysł spożywczy, ale także ceramiczny i szklany. Charakterystyka przemysłu ciężkiego Przemysłowi lekkiemu przeciwstawiany jest przemysł ciężki.

Jest on określany jako produkcja półproduktów i maszyn, czyli elementów koniecznych do stosowania w pozostałych (poza ciężkim) gałęziach przemysłu. Nie korzystają z niego bezpośrednio konsumenci, tak jak jest to w przypadku przemysłu lekkiego. Niestety choć jego rozwój oznacza zazwyczaj wzrost poziomu życia mieszkańców naszej planety, to jednak równocześnie wiążą się z nim pewne problemy. To właśnie przemysł ciężki jest główną przyczyną zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

bricks-bits.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.