Parametry przy frezowaniu tworzyw sztucznych

Frezowanie jest bardzo często wykorzystywane do obróbki różnych materiałów, czy to: metalu, drewna czy tworzyw sztucznych. Możemy dzięki temu uzyskiwać niesamowite efekty, jednak żeby tak faktycznie było, wszystko musi być wykonane w odpowiedni sposób i z wykorzystaniem niezbędnych parametrów, które będą miały na uwadze właściwości poszczególnych materiałów. To oznacza, że zanim przystąpimy do pracy, musimy się dokładnie zapoznać z właściwościami tworzyw sztucznych, tak abyśmy wybrali takie rozwiązania, które będą tutaj najlepsze.

O czym trzeba pamiętać?

Jeżeli chodzi o tworzywa sztuczne, to musimy pamiętać, że mają one niską odporność na wysokie temperatury, a dodatkowo także są mało sprężyste. To oznacza, że musimy uważać podczas obróbki, aby nie doszło do ich zniekształcenia. Dlatego właśnie musimy dopilnować, aby prędkość cięcia była w miarę wysoka, a narzędzia które będą wykorzystywane do takiego cięcia, powinny być ostro wyszlifowane na krawędziach tnących, bo w przeciwnym razie może dojść do zniszczenia materiału. W przeważającej ilości przypadków schładzanie tworzyw sztucznych podczas obróbki nie jest konieczne.

Jeśli jednak okaże się potrzebne, to najlepiej wówczas zrobimy, jeśli wykorzystamy do tego sprężone powietrze.

Wiele zależy od sposobu obróbki

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że bardzo ważna jest tutaj prędkość takiego cięcia, a także sposób w jaki dany materiał będzie się przesuwał. Przy zastosowaniu odpowiednich ostrzy podczas frezowania, jak i odpowiedniego kierunki takich działań, powinniśmy mieć pewność, że obrabiany przez nas przedmiot z tworzywa sztucznego, będzie się prezentował zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ważny więc będzie tutaj kąt przyłożenia, kąt natarcia, prędkość skrawania i przesuwu. Jeśli wszystko będzie dobrze wyliczone i odpowiednio do siebie dopasowane, to będziemy mieli większą pewność, że efekt końcowy faktycznie będzie taki jak zakładaliśmy, a jednocześnie będziemy mieli pewność, że wykorzystywany przez nas materiał, w żaden sposób nie ulegnie wypaczeniu, czy to przez zbyt wysoką temperaturę, czy przez zbyt tępe ostrze. Warto zapoznać się z takimi informacjami, dotyczącymi właściwości poszczególnych materiałów, jak i sposobów ich obróbki podczas frezowania. Im więcej będziemy na ten temat wiedzieli, tym mniejsza będzie szansa że popełnimy błąd, a co się z tym wiąże, tym mniej będziemy mieli odrzutów.

Najważniejsze więc jest to, aby poznać najważniejsze informacje, jeszcze przed przystąpieniem do pracy, bo wówczas będziemy mogli odpowiednio dopasować nasze działania.

bricks-bits.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.