O rower też trzeba dbać

Dbamy o samochód, ubrania, buty i to jest ważne, ponieważ dzięki temu dłużej nam służą. Jednak w tym wszystkim musimy pamiętać także o tym, że dbać musimy również o rower. Im więcej nim jeździmy, tym większą powinniśmy mu poświęcać uwagę, dlatego też, tak ważne jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób dbać o rower, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że z powodzeniem będzie mógł nam służyć przez długi czas. Taki rower wymaga dokładnego obejrzenia i przynajmniej przetarcia wilgotną szmatką, za każdym razem, kiedy wrócimy z wycieczki. Jednak takie czyszczenie to nie wszystko, bo powinniśmy zrobić znacznie więcej.

Wiele zależy od tego, gdzie jeździliśmy

To czy nasz rower będzie mocno czy tylko trochę zabrudzony, w dużej mierze będzie zależało od tego, gdzie i przy jakiej pogodzie nim jeździliśmy. Jeśli jest sucho, a my przede wszystkim jeździliśmy po asfaltowych ścieżkach, to wystarczy go tylko delikatnie przetrzeć szmatką, aby zebrać ewentualne zabrudzenie, których wcale nie musi być aż tak dużo. Ale jeśli podczas naszej jazdy padał deszcz, to już musimy poświęcić trochę więcej czasu na wyczyszczenie naszego roweru. Przede wszystkim będzie chodziło o to, aby ta woda nigdzie nie została, aby każda część została odpowiednio wytarta, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nie zardzewieje i nie przestanie działać tak jak należy. Jeżeli będziemy jeździć głównie po piasku i w lesie, to może się okazać, że to czyszczenie również będzie musiało być dokładniejsze, tak abyśmy mieli pewność, że usunęliśmy z naszego roweru wszelki piasek czy liście.

Jeśli je na nim pozostawimy, one również mogą poczynić sporo szkody, zwłaszcza jeśli dostaną się w trudno dostępne miejsca i będą utrudniały prawidłowe działanie hamulców, przerzutek czy łańcucha. Im dokładniej wyczyścimy nasz rower po przejażdżce, tym większa będzie szansa na to, że przez dłuższy czas, niż złego nie będzie się z nim działo.

Przygotowanie po zimie

Może nam się wydawać, że po zimie rower nie potrzebuje wielkiego przygotowania, zwłaszcza jeśli stał w piwnicy, albo w naszym domu. A jednak, jeśli nie przygotujemy go w odpowiedni sposób, to szybko może się okazać, że coś się zatrze, coś zniszczy i będziemy musieli wydawać pieniądze na nowy model. Jeśli przez zimę nie jeździliśmy na naszym rowerze, to bardzo ważne jest, abyśmy dobrze się nim zajęli przed pierwszą, wiosenną jazdą. Przede wszystkim musimy dokładnie wytrzeć wszystkie elementy wilgotną, a później suchą szmatką. Następnie musimy nasmarować łańcuch i pozostałe ruchome części, tak abyśmy wiedzieli, że działają bez zarzutu. No i oczywiście niezwykle ważne jest to, abyśmy sprawdzili, czy w oponach jest dostatecznie dużo powietrza. Dopiero jak to wszystko sprawdzimy, będziemy mogli się wybrać na naszą pierwszą po zimie rowerową wycieczkę, wiedząc, że nasz rower jest do niej odpowiednio przygotowany. Jeżeli chcemy, aby nasz rower jak najdłużej służył nam w dobrym stanie, to z pewnością musimy o niego dbać.

Ważna jest nie tylko konserwacja przed i po zimie, ale również czyszczenie po każdej podróży.

bricks-bits.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.