Do roweru trzeba się przymierzyć

Może nam się wydawać, że wystarczy obejrzeć rower w internecie, sprawdzić jakie ma koła i już możemy go zamawiać, niecierpliwie czekając na naszą pierwszą przejażdżkę. Jeśli tak planujemy kupić rower, a wcześniej nie mieliśmy okazji zobaczyć go na żywo i na nim usiąść, to może się okazać, że zamiast długo wyczekiwanej przejażdżki, będzie na nas czekało ogromne rozczarowanie i konieczność złożenia reklamacji. Prawda jest taka, że rower rowerowi nie równy i nawet takie o równej wielkości kół, mogą się różnić długością ramy, a to wszystko powoduje, że jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas rower faktycznie będzie nam pasował, to powinniśmy się do niego przymierzyć i przekonać się, czy dobrze nam się będzie na nim jeździło.

Musi być wygodnie

Przede wszystkim musimy dobrać rower pod względem wielkości. Ważne jest to, abyśmy mogli wygodnie stanąć nogą na ziemi, jednocześnie siedząc na siodełku, ale nie możemy tutaj zapominać o odpowiednim dopasowaniu wysokości tego siodełka, tak aby również zwrócić uwagę na to, czy wygodnie nam się jedzie. Czy nie musimy napinać nogi żeby pedałować, albo odwrotnie czy nie sięgamy kolanami zbyt wysoko podczas jazdy.

Jeśli już wybierzemy odpowiedni rozmiar kół, jakie powinniśmy mieć przy naszym rowerze, to czas zobaczyć czy rower jako całość również nam odpowiada. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, czy odległość siodełka od kierownicy jest odpowiednia. Może się okazać, że w jakimś rowerze będzie za blisko i wówczas będzie nam się niewygodnie jechało, bo będziemy mieli ręce za mocno zgięte w łokciu. Z drugiej strony, jeśli ta odległość będzie zbyt duża, to również będzie nam niewygodnie, bo wówczas zbyt mocno będziemy pochyleni do przodu, a to przy dłuższych trasach wycieczkowych może się okazać prawdziwym problemem. Wtedy zamiast wrócić z takiej wycieczki wypoczęci i naładowani dobrymi emocjami, będziemy wracać źli i sfrustrowani, a przy okazji także wszystko będzie nas bolało.

Czy możemy się trochę przejechać?

Oczywiście podczas jazdy ważne będzie również to, czy wygodnie będzie nam się siedziało na danym siodełku.

Czy nie jest ono dla nas za wąskie, albo za szerokie, czy nie jest za bardzo skierowane w dół albo ku górze. Takie rzeczy lepiej sprawdzić jeszcze przed zakupem, niż później się irytować. Dlatego też, warto sprawdzić, czy jest możliwość, abyśmy trochę się przejechali takim rowerem. Oczywiście nie gdzieś daleko, ale kilka metrów w jedną i w drugą stronę, powinno nam pozwolić określić, czy dany rower jest dla nas odpowiedni. Czy ma właściwą wysokość, czy wygodnie nam się trzyma kierownicę, czy ma odpowiednio wyprofilowane siodełko, czy hamulce i przerzutki działają bez problemów. Im lepiej będziemy się czuć na danym rowerze, tym większa będzie szansa, że również późniejsza jazda będzie sprawiała nam wiele przyjemności.

Nie kupujmy roweru bez wcześniejszego przymierzenia się. Warto poświęcić trochę czasu na to, aby usiąść na wybranym modelu, trochę się przejechać i ocenić, czy faktycznie jest to taki rower, jakiego szukaliśmy.

bricks-bits.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.